Skąd kobiety
czerpią siłę?

Kaśka opowiada koleżance przy kawie, że siłę, aby otworzyć własny biznes odkryła po urodzeniu syna.

Baśka obraca się na pięcie i opowiada jak dużo dała jej zmiana pracy, nowi ludzie, którzy wspierają jej pomysły.

Czy nasza wewnętrzna siła jest czymś, co możemy zmierzyć? Czy możemy odkryć ją na pstryknięcie dłoni?

Siła kobiet jest czymś nieuchwytnym

Siła kobiet jest czymś nieuchwytnym i trudnym do zdefiniowania, każda z nas może ją inaczej definiować i inaczej wyrażać. Dla jednych siła odnosi się do umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, podejmowania decyzji, budowania relacji, pokonywania przeciwności czy przezwyciężania różnorodnych trudności w życiu. Dla innych siła może oznaczać wiarę w siebie i swoje umiejętności, siłę swoich przekonań i celów, a także zdolność do odnoszenia sukcesów. Siła może być także interpretowana jako moc, determinacja, wytrwałość i odwaga, która wspiera nas w osiąganiu celów i przyczynia się do zmian społecznych, politycznych czy kulturalnych.

Jak możemy ją odkryć?

Siła czy motywacja kobiet może pochodzić z wielu źródeł. W jej poszukiwaniu wspierające są działania, weryfikują, co nam służy i co nas wspiera.

Poprosiłam o podzielenie się swoimi historiami trzy kobiety. To historie o tym, kiedy odkryły swoją siłę. Każda z nas ma swoje cele, marzenia i ambicje, które napędzają nas do działania i motywują do osiągania sukcesów.

Kaśka

W listopadzie 2017 roku na świat przeszedł mój syn - Julek. Początkowo zupełnie nie zdawałam sobie sprawy, że macierzyństwo to nie tylko przyjemności, uściski, buziaczki i wrzucanie słodkich zdjęć na mediach społecznościowe, ale też trudne chwile, gdzie ma się ochotę uciec. Która z mam nie doświadczyła momentu, że dziecko całą noc płakało, a wy nie miałyście ochoty wstać z łóżka przed 12.00? Bliscy często pytają o to, jak czuje się dziecko, a zapominają zapytać mamę - "A jak Ty się czujesz?". O tych trudach macierzyństwa zaczęłam pisać na mediach społecznościowych, założyłam konto i każdego dnia przybywały nowe kobiety, które chciały usłyszeć, że nie tylko one doświadczają trudów macierzyństwa. Tak połączyłam ze sobą dużą grupę kobiet i stworzyłam swoje miejsce. Poczułam, że w moich słowach i autentyczności jest siła, którą chcę się dzielić z innymi kobietami.

Dla wielu kobiet ich rodzina i bliscy są głównym źródłem motywacji. Miłość i wsparcie ze strony partnera, dzieci, rodziców czy przyjaciół mogą sprawić, że kobieta czuje się silna i zdolna do osiągania swoich celów. Warto zauważyć, że motywacja związana z macierzyństwem może różnić się w zależności od etapu życia dziecka, sytuacji życiowej matki i innych czynników. Każda matka ma własne cele, wartości i priorytety, które wpływają na jej motywację i sposób, w jaki angażuje się w macierzyństwo.

Gośka

Do 30. roku życia myślałam, że wezmę ślub, pójdę do pracy na etacie, urodzę dziecko i będę mogła napisać "żyli długo i szczęśliwie". Życie to jednak nie bajka. Wzięłam ślub jako 25-latka, jako 27 urodziłam dziecko, a w wieku 30 lat mój książę zszedł z białego konia i stwierdził, że zakochał się w innej. Bardzo cierpiałam, nie spodziewałam się takiego obrotu sytuacji. Teraz po dwóch latach widzę jaki otrzymałam prezent. Rozstanie spowodowało, że stałam się dorosła, przestałam już polegać tylko na innych, zdałam sobie sprawę, że chcę być odpowiedzialna za siebie i swoją córkę. Początkowo byłam przymuszona podejmować trudne decyzje, ale teraz bardziej zatrzymuje się przy tych najmniejszych, aby podjąć je w zgodzie ze sobą.

Przyznaję, że wprowadzenie w swoje życie sprawczości nie jest łatwe. Wymaga porzucenia tego, co "stare", znajome, często dla nas wygodne, ale może warto? Nie wystarczą słowa: "zaczynam żyć po swojemu", gdy dalej siedzimy w tym samym punkcie, z tymi samymi nawykami i przekonaniami, a także tym samym sposobem budowania relacji. Często płacimy wysoką cenę, gdy nie jesteśmy odpowiedzialni za własne życia, bowiem za sprawczością ukrywa się nasze poczucie wartości. Trudno czuć się wartościowym, gdy całą decyzyjność oraz związaną z nią odpowiedzialność oddajemy innym.

Baśka

Przez wiele lat pracowałam w miejscu, gdzie czułam się niewidziana. Gdy dawałam propozycję nowych projektów wszyscy milczeli. Nie otrzymywałam informacji zwrotnej. Pewnego dnia pękłam, położyłam na biurku szefowej wymówienie i z dnia na dzień odeszłam. Przez dwa miesiące nie mogłam znaleźć pracy, wiedziałam, że tym razem ważne jest dla mnie nie tylko to, co będę robiła, ale też ludzie, którymi będę się otaczała. Bliscy mówili, że jestem wybredna, a ja czułam że chcę posłuchać siebie, że to ja chcę wybrać swoje miejsce. Po dwóch miesiącach poszłam na rozmowę kwalifikacyjną do firmy, z którą obecnie współpracuje. Gdy weszłam do biura i rozejrzałam się wokoło to zobaczyłam uśmiechniętych, wesołych ludzi i już wiedziałam - chcę tutaj zostać. Tak się stało, od razu na rozmowie kwalifikacyjnej usłyszałam: "Widzimy Panią w swoim zespole". Ta zmiana spowodowała, że zaczęłam wierzyć w siebie i otwarcie mówić o swoich pomysłach. Nawet, gdy ktoś się ze mną nie zgadza - to daje mi komunikat zwrotny przez co czuję się widziana. Ja też zmieniłam to, w jaki sposób się komunikuję. Zaczęłam otwarcie mówić swoich potrzebach i wyrażać swoje granice.

Odkrycie swojej wewnętrznej siły może się różnić w zależności od osobistych doświadczeń. Każda kobieta jest unikalna i może czerpać motywację do zmiany z innych źródeł. Ważne jest, aby znaleźć to, co daje nam siłę i inspirację na dany moment, aby osiągnąć to, czego obecnie potrzebujemy. Nikt nam nie powie, że odkrycie siły spowoduje zmiany na zawsze. Potrzebne jest jej dalsze wspieranie, wracanie do tych sytuacji i momentów, gdy czułyśmy, że mamy moc.

O autorce:

Sandra Panuś

Terapeutka, w trakcie szkoły psychoterapii,
certyfikowany coach indywidualny
i team coach ICC.

Ekspertka Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką

Misją Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką jest kompleksowe wspieranie kobiet i młodzieży, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań i spełniania marzeń. Fundacja działa także aktywnie na rzecz równości i różnorodności w przestrzeni biznesowej, a także edukuje na temat wartości działań włączających, które wyrównują szanse na rynku pracy oraz inspirują do zmian.

WIĘCEJ